Pręty żeliwne okrągłe i kwadratowe są wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak często mamy je obok siebie, we własnych domach.

Co wiemy o żeliwie?

Żeliwo to wysokowęglanowy stop żelaza z węglem. W zależności od potrzeb dodawane są do niego również inne składniki, jak choćby krzem, fosfor, siarka, mangan, itp. samo żeliwo otrzymuje się przez przetopienie tzw. surówki z dodatkiem żeliwnego lub stalowego złomu. Dzięki tym zabiegom pręty żeliwne okrągłe lub kwadratowe są wysokiej jakości i mają jednolitą strukturę.

Najczęściej występujące są żeliwa szare oraz sferoidalne. Pierwsze z nich wykorzystuje się głównie w produkcji elementów pieców, grzejników lub maszyn, zaś drugie przy produkcji części samochodów. Poza nimi występują również inne typy żeliwa, jak np. żeliwo białe, z którego produkuje się np. klocki hamulcowe oraz tzw. ciągnione wykorzystywane do elementów nie wymagających aż tak dużej wytrzymałości na różnorakie obciążenia, np. elementy maszyn do szycia lub artykułów gospodarstwa domowego. Nie mają one jednak aż tak szerokiego zastosowania w przemyśle jak najpopularniejsze żeliwo szare.

Zastosowanie prętów żeliwnych

W zależności od przeznaczenia występują pręty żeliwne okrągłe, kwadratowe, prostokątne, sześciokątne i ośmiokątne. Są one wykonane w ciągłym odlewie żeliwa. Mają zastosowanie przede wszystkim w produkcji różnego rodzaju podzespołów hydraulicznych, budowie silników hydraulicznych, pomp (także pomp wysokociśnieniowych), zaworów różnego typu, kół zębatych i kół pasowych do pasów klinowych oraz kompresorów oleju lub powietrza. Znajdziemy je również w elementach różnych branż przemysłowych.

Szerokie zastosowanie w różnych branżach zawdzięczają rodzajowi materiału. Żeliwo jest bowiem bardzo wytrzymałe (także jeśli chodzi o tzw. wytrzymałość zmęczeniową materiału oraz odporność na ścieranie), łatwość odlewania nawet najbardziej skomplikowanych form, świetne właściwości ślizgowe, niski koszt wytwarzania i zdolność do tłumienia występujących drgań.