Każdy z nas pamięta z dzieciństwa piec kaflowy, który ogrzewał mieszkanie, a znajdujące się na górze płyty żeliwne umożliwiały przygotowywanie posiłków. Wydawałoby się, że odeszły już one do przeszłości. Tymczasem znowu wracają do łask.

Zalety pieców kaflowych

Znane nam z przeszłości kuchnie kaflowe znowu wracają do łask. Są coraz bardziej popularne i stanowią element designu wielu kuchni. Mają przy tym szereg zalet, których nie posiada żadne centralne ogrzewanie.

Ciepło z paleniska tego rodzaju pieca można wykorzystać do ogrzania całego domu, gdyż kumuluje ogromna ilość ciepła. Wystarczy utworzyć tylko system grzewczy. Poza tym potrawy przyrządzone na kuchni kaflowej mają swój niepowtarzalny smak i aromat. Do tego celu służą właśnie płyty żeliwne, na które można postawić garnki i przygotować tradycyjny posiłek. Ponadto piece kaflowe mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, szczególnie w przypadku osób z chorobami reumatycznymi.

Kuchnie kaflowe można ponadto dostosować do wnętrza kuchni lub aneksu jadalnego tak, by stanowiły ozdobę i uatrakcyjniły wnętrze wykonane najczęściej w stylu rustykalnym.

Żeliwne płyty kuchenne

Płyty żeliwne przeznaczone do kuchni kaflowych są wykonane z materiału najwyższej jakości, który przewodzi ciepło i jest wytrzymały na wysokie temperatury. Mogą mieć różnorodny charakter: od jednootworowych i dwuotworowych, po trzyotworowe i płyty z fajerkami. Wybór jest obecnie bardzo szeroki.

Można być pewnym, że każdy posiłek przyrządzony na tego typu kuchni będzie smakował wyjątkowo, jak za dawnych lat.