Płyty żeliwne znajdują się w wielu urządzeniach: począwszy od piecyków żeliwnych, poprzez tzw. fajerki, aż po różnego rodzaju grille. Z żeliwa były i nadal są również wykonywane naczynia, których właściwości wciąż są wysoko cenione i wykorzystywane- nawet w kuchenkach indukcyjnych i mikrofalówkach. Mimo to niektórzy zadają sobie jeszcze pytanie czy warto inwestować w żeliwne płyty. W dzisiejszych czasach jest wprawdzie wiele nowych technologii, ale czasami te tradycyjne okazują się najlepsze.

Żeliwo ma znacznie więcej zalet niż wad. Jest to materiał, który nie pochłania wilgoci, nie rysuje się i nie trzeba obawiać się o wyszczerbienie. Nagrzewa się powoli, ale jak żaden inny długo zatrzymuje ciepło.

Zalety płyt żeliwnych

Płyty żeliwne mają szereg zalet, jakich z całą pewnością nie znajdziecie w najnowszych technologiach. Przede wszystkim są odporne na wysoką temperaturę. Nagrzewają się wolno, ale bardzo łatwo i doskonale absorbują ciepło. Dzięki temu, że przez długi czas zachowują ciepło, okazują się idealne przy przyrządzaniu wielu potraw- szczególnie takich, które po przygotowaniu jeszcze przez jakiś czas „dochodzą”. Dzięki temu są one zawsze soczyste.

Warto także dodać, że dobrej jakości płyty żeliwne zachowują równomierną temperaturę na całej powierzchni. W ich przypadku nie ma opcji, żeby znalazły się miejsca chłodniejsze lub gorzej nagrzane. Ponadto są znacznie bardziej odporne na korozję niż stal i inne materiały.

Wykorzystanie płyt żeliwnych

Płyty żeliwne lub pręty żeliwne mają zastosowanie w bardzo wielu przedmiotach i urządzeniach codziennego użytku. Możemy tu wymienić między innymi grille, piece kaflowe oraz piece przenośne typu „plata” posiadające kręgi żeliwne, piecyki żeliwne, kręgi do płyt, fajerki i wiele innych. Ponadto dochodzą jeszcze żeliwne naczynia. Ze względu na ich właściwości były i są wciąż używane w kuchniach. Ich jedyną wadą jest waga, gdyż żeliwo samo w sobie jest ciężkie.

Doskonałej jakości płyty żeliwne z pewnością będą doskonale służyły przez wiele, wiele lat i nie zawiodą. Ta technologia jest praktycznie niezawodna.