Każdy miłośnik grillowania przyzna, że najważniejszym elementem grilla jest ruszt. Na rynku dostępne są różne rodzaje i typy grilli: wszystko zależne od poczucia estetyki i… nie ukrywajmy także od zasobu portfela. Warto jednak podkreślić, że te, które mają płyty żeliwne są najbardziej skuteczne i korzystne- także cenowo.

Zalety i wady żeliwnych rusztów

Żeliwo tak jak każdy materiał ma szereg zalet, ale też i wady. Gęstość, jaką wykazuje żeliwo ma wpływ na szybkie rozgrzewanie się rusztów oraz równomierne rozprowadzenie ciepła. Dzięki temu przygotowywane posiłki są smaczne i zawsze równo wysmażone. Wadą żeliwnych rusztów i płyty żeliwnej jest tendencja do rdzewienia. Wynika to z dużej zawartości żelaza. I z tym jednak można sobie poradzić. Doskonałym środkiem konserwującym jest bowiem olej roślinny. Tłuszcz wnika w mikropory żeliwa i tworzy powłokę. Dodatkową zaletą jest jeszcze fakt, że mięso nie przywiera do rusztu.

Największymi atutami żeliwnych rusztów jest jednak fakt, że generują ciepło i przez długi czas utrzymują tę samą temperaturę. Dzięki temu przygotowane wcześniej potrawy nie tracą soczystości, zapachu i świeżości. Poza tym trwałość tego materiału zapewni możliwość użytkowania grilla przez wiele, wiele lat. Wystarczy tylko odrobina konserwacji, która zresztą jest bardzo prosta.

Rodzaje rusztów

Z uwagi na odległości między żeberkami można dostać zarówno jednostronne, jak i dwustronne ruszty żeliwne. Oczywiście te jednostronne mają mniejszą moc, jednak one również doskonale spełniają swoją rolę. Najważniejsze, że są wydajne, funkcjonalne oraz z powodzeniem spełniają swoją rolę.

Niezależnie od wyboru dobrze jest wziąć uwagę zalety żeliwa, które sprawdza się przy takich temperaturach. To właśnie dzięki właściwościom utrzymywania i rozprowadzania ciepła zapewniają one doskonałe efekty, a tym samym zadowolenie biesiadników.

Warto przy okazji wiedzieć, że większość urządzeń Fast-foodów posiada właśnie płyty żeliwne. Nie ceramiczne, czy stalowe, ale właśnie żeliwne, gdyż najlepiej sprawdzają się w użytkowaniu i zachowywaniu ciepła już przygotowanych potraw.