Płyty żeliwne są solidne, wytrzymałe, funkcjonalne i niezwykle praktyczne. Ich zdolność do równomiernego nagrzewania i utrzymywania ciepła sprawia, że są bardzo popularne. Zanim jednak przystąpi się do korzystania z płyty, warto ją zakonserwować.

Jak konserwować płyty żeliwne?

Choć płyty żeliwne są niezwykle wytrzymałe i funkcjonalne warto zadbać o nie jeszcze przed rozpoczęciem smażenia na nich ulubionych potraw. Żeliwo ma w sobie dużą ilość żelaza, więc może ulegać korozji, a tego chcielibyśmy uniknąć.

Najprostszym, a jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem konserwacji jest użycie oleju. Może brzmi to prozaicznie, jednak sprawdza się w każdym przypadku: niezależnie od tego czy jest to płyta, ruszt, czy też patelnia.

Płyty żeliwne myjemy najpierw gorącą wodą, a następnie osuszamy. Kiedy są już gotowe wystarczy nasmarować je olejem i rozgrzać. Uwaga, nie robimy tego w sposób gwałtowny, gdyż płyty doskonale przewodzą ciepło. Żeliwo nagrzeje się równomiernie, tym samym zapewniając płycie doskonałą konserwację.

Konsekwencja zapewnia funkcjonalność

Żeby nasze płyty żeliwne służyły przez wiele lat warto pamiętać, by co jakiś czas regularnie natłuszczać je olejem. Dzięki temu powierzchnia pozostanie jak nowa i zapewni komfort użytkowania na długo.

Jeżeli na powierzchni zobaczymy ślady rdzy, nie oznacza to jeszcze, że płyta jest do wyrzucenia. Może tak się zdarzyć, jeżeli będziemy na niej zbyt długo trzymać gotowe potrawy albo szczelnie zamykać. W takim wypadku trzeba oczyścić miejsca, na których pojawiła się rdza i ponownie zakonserwować olejem.