Pręty żeliwne okrągłe to produkt, który jest niezwykle potrzebny w przemyśle i hydraulice. Na szczęście w Polsce są firmy gotowe przygotować je zarówno w standardzie, jak i na specjalne zamówienie klienta.

Czym jest żeliwo?

Żeliwo jest to wysokowęglowy stop żelaza i węgla, wzbogacany siarką, manganem, fosforem, krzemem oraz innymi składnikami, w zależności od potrzeb. Występowanie konkretnej zawartości węgla (od 2,11 do 6,67% ) zależy wyłącznie od szybkości chłodzenia i chemicznego składu. Powolne chłodzenie sprzyja wydzielaniu się grafitu. Jego temperatura topnienia jest wysoka i wynosi 950 oC, Jest to produkt, który niezwykle dobrze przewodzi ciepło i elektryczność, stąd też jego szerokie zastosowanie w przemyśle.

Główny podział żeliwa

Żeliwo dzielimy na kilka kategorii, jednak główny podział to:

  • Żeliwo szare stosowane głównie w produkcji wanien, umywalek, grzejników, części pieców i maszyn
  • Żeliwo sferoidalne produkowane są z niego niektóre części samochodów, koła zębate, części armatury i obrabiarek.

Zastosowanie prętów żeliwnych

Pręty żeliwne okrągłe są produkowane w ciągłym odlewie żelaza. Są one niezbędne w przemyśle. W sposób szczególny znajdują zastosowanie między innymi przy budowie pomp, zaworów i siłowników hydraulicznych, docieraków, a także kompresorów powietrza i oleju.

W zależności od oczekiwań klienta mogą być wykonane w wielkości standardowej lub pod konkretne zamówienie, w zależności od potrzeb i wymogów. Są produkowane z najwyższej jakości żeliwa, zgodnie z normami.