Każdy w pewnym momencie staje przed wyborem, jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni. Wybór jest ogromny: płyty żeliwne, ceramiczne, indukcyjne, czy gazowe? Na to pytanie warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed zakupem.

Jaką płytę wybrać?

Kiedy już stajemy przed wyborem płyty grzewczej, mamy do wyboru cztery rodzaje. To spośród nich musimy dokonać wyboru. Są to: płyty ceramiczne, elektryczne, gazowe i indukcyjne.
Płyty ceramiczne

Obecnie płyty ceramiczne są eleganckie i płaskie. Grzałki, które zasilają pola grzewcze znajdują się pod powierzchnią płyty. Zużywają mniej energii niż płyty żeliwne, ponadto są łatwe w czyszczeniu.

Płyty elektryczne

To popularne i jednocześnie najstarsze płyty żeliwne. Pola grzewcze wystają ponad powierzchnię płyty, więc czyszczenie jest nieco bardziej wymagające. Ich niewątpliwymi atutami są: cena (kosztują kilkaset złotych) oraz łatwe podłączenie- wystarczy włączyć je do zwykłego gniazdka. Płyty żeliwne są jednak wypierane coraz częściej przez inne typy.

Płyty gazowe

Są doskonale znane i wciąż popularne. Zaletą płyty gazowej są niskie ceny i koszty eksploatacji.

Płyty indukcyjne

W obecnej chwili są najpopularniejsze, choć ich działanie jest najbardziej skomplikowane. Pod powierzchnią znajdują się specjalne cewki, które tworzą zmienne pole magnetyczne. W wyniku prądów wirowych energia elektryczna zamienia się w cieplną.

Cena czy jakość?

Dokonując wyboru płyty grzewczej trzeba wziąć pod uwagę, co jest dla nas najważniejsze. Czy będzie to cena, czy też koszty eksploatacji.