Żeliwo jest to stop odlewniczy żelaza z węglem, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu oraz w gospodarstwach domowych. Jego największym atutem jest trwałość i doskonała akumulacja ciepła. Dlatego też taką popularnością cieszą się zarówno płyty żeliwne oraz naczynia żeliwne.

Rodzaje żeliwa

Wydawać by się mogło, że jest tylko jeden rodzaj żeliwa. Nic bardziej mylnego. W zależności od dodatków dołączonych do stopu, a wśród nich mogą być m.in. siarka, krzem, fosfor, mangan i wiele innych oraz sposobu wytopienia, wyróżniamy różne rodzaje żeliwa. Do podstawowych zaliczamy cztery. Każdy z nich ma inne zadania do spełnienia:

– żeliwo szare – najbardziej znane i popularne. Posiada domieszkę grafitu płytkowego. Ma ono zastosowanie między innymi przy grzejnikach, wannach, umywalkach, wykonywane są z niego płyty żeliwne oraz części do pieców i maszyn
– żeliwo sferoidalne- używane jest głównie przy produkcji części samochodowych, jak choćby elementy układu kierowniczego i wały korbowe, a także do sporządzania elementów armatury, kół zębatych itp.
– żeliwo białe- służy do wykonywania odlewów odpornych na ścieranie, wśród nich można wymienić np. klocki hamulcowe oraz elementy mieszalników sypkich materiałów
– żeliwo ciągliwe- tworzone są z niego elementy tanie, nie wymagające wielkiego obciążenia oraz wytrzymałości, jak części do artykułów gospodarstwa domowego, maszyn do szycia, itp.

Zastosowanie żeliwa

Żeliwo ma zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu oraz w gospodarstwach domowych. Płyty żeliwne, naczynia żeliwne, czy kaloryfery to tylko nieliczne przykłady. Głównie jest ono wykorzystywane w następujących branżach:

– przemysł grzewczy: piece żeliwne, grzejniki, kaloryfery
– przemysł motoryzacyjny: kadłuby silników, obudowy skrzyni biegów, głowice, układy kierownicze
– przemysł sanitarny: rury, włazy kanałowe, wpusty uliczne, umywalki
– gospodarstwa domowe: naczynia, garnki, patelnie, brytfanny, elementy urządzeń AGD i maszyn do szycia.

Jak widać żeliwo ma szerokie zastosowanie w życiu codziennym i w różnych gałęziach przemysłu.